Golden Apple Bowling Salonu

 

Spare; “/” sembolü ile gösterilir ilk atışta devrilmeyen tüm pinlerin 2 atışta devrilmesine denir. Yapılışı 1 nolu pine göre ayarlanır. Yani devrilmeyen toplar 1 nolu pinin solunda ise genelde strike atışı yapacak gibi pozisyon alınır ve hedef okunun ½ soluna nişan alınıp yuvarlanır. Eğer sağında ise hattın sol tarafından çapraz geçecek bir atış yapınız. Bu anlattıklarımız sol elle oynayanlar içindir.


Atış Noktası: Faul çizgisine sırtınızı dönüp ileri doğru 4 normal adımla yürüyünüz. Adımlarınız büyük olmamasına özen gösterin. 4 adımdan sonra geldiğiniz noktadan pinlere yüzünüzü dönün orası sizin duruş noktanız olacaktır. Pozisyon almak için ayağınızın uçunu hattın ortasına gelen büyük noktaya paralel şekilde koyun. İki ayağınız arasındaki mesafeyi de 10-15 cm olarak ayarlamaya özen gösterin.

 

 

Duruş: Her sporda duruş büyük önem taşır. Koşucular için hızlı çıkma veya dövüşçülerde başlama pozisyonu ve diğer bütün sporlarda duruş büyük öneme sahiptir. Bu nedenle bowlingde de iyi bir duruşla daha başarılı ve sağlıklı atışlar yapmak mümkün olur. Bunun için kalça ve omuzları faul çizgilerine paralel duracak şekilde ayarların, topla barışık bir şekilde eğilmeden dizlerinizi hafifçe kırınız.

 

Top Tutuşu: Başparmakla beraber orta iki parmağınızı deliklere yerleştiriniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta önce 2 orta parmağınızı rahat bir şekilde yerleştirip sonra başparmağınızı yerleştirmenizdir. Dışarı da kalan iki parmağınızın da birbirine yapışık olmamasına özen gösteriniz.

 

Yürüme ve Atış: Topu kurala uygun tutuktan sonra topu öne doğru uzatınız bu sırada sağ ayağınızı da kıvırın. 2. adımda da topu arkaya alın ancak omuzlardan yukarda olmamasına dikkat edin ve sol ayakla vücudunuzu dengeleyiniz. Atışa hazır bu pozisyonda top sol ayağınızın yanında geçerek hattın üzerinden yuvarlanacaktır.